• 08.12.2021

Мінімальне податкове зобов’язання – нововведення для землекористувачів

Добрий день! З вами Михайло Голубаха, Керівник відділу бухгалтерського обліку та аудиту Kernel. Один із напрямів моєї діяльності – відстеження законодавчих змін на рівні країни та впровадження нових стандартів фінансової звітності в масштабах компанії. Сьогодні хочу обговорити важливу зміну в оподаткуванні, яка відбулася у зв’язку із прийняттям 30 листопада Верховною Радою України Законопроєкту № 5600.  

Найбільш значущим нововведенням для землевласників та землекористувачів є запровадження з 1 січня 2022 року мінімального податкового зобов’язання (далі – МПЗ). Щоб орієнтуватися, скільки складатиме ця виплата, можна скористатися формулами нижче.

Формула розрахунку МПЗ для земель, де НГО визначено, така:

МПЗ = НГОд х К х М/12, де

НГОд – нормативна грошова оцінка земельної ділянки, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного Податковим кодексом;

М – кількість календарних місяців, протягом яких земельна ділянка перебуває у власності, оренді або користуванні;

К – коефіцієнт 0,05.

Для земель, де не встановлено НГО, МПЗ розраховуватимуть таким чином:

МПЗ = НГО х S х К х М/12, де

НГО – НГО 1 га ріллі по області або по АРК, з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного Податковим кодексом;

S – площа землі, га.

Отже, нарахування МПЗ буде проводитися на рівні 5% від НГО.

Тимчасово передбачено, що для розрахунку МПЗ за 2022 та 2023 роки коефіцієнт застосовується зі значенням 0,04, тобто МПЗ становитиме 4% від НГО.

Як вказано в Законопроекті, для платників єдиного податку четвертої групи – фізичних осіб – підприємців, які провадять діяльність виключно в межах фермерського господарства, коефіцієнт К застосовуватимуть у половинному розмірі.

Передбачено, що нараховане МПЗ зменшуватиметься на низку податків, сплачених протягом поточного року: ПДФО, військовий збір, земельний податок, плата за спецвикористання води, податок на прибуток від сільгоспдіяльності/єдиний податок (для суб’єктів підприємництва).

Вперше сплатити МПЗ потрібно буде в 2023 році за 2022 рік.

Основне, що потрібно взяти до уваги, – платником МПЗ є кінцевий користувач земельної ділянки. Ринок землі вже активно набирає обертів, тому, інвестувавши в земельну ділянку, потрібно врахувати потенційне нарахування податків або ж подбати про вчасну передачу землі в оренду.

Поділитися в соцмережах

Інші Новини

Е-ТТН – бухгалтерський тренд 2022 року

Усім добрий день! Я Михайло Голубаха, Керівник відділу бухгалтерського обліку та аудиту Kernel. І сьогодні хочу розповісти про тенденцію-2022 у бухгалтерському обліку, яка т...

Окупність інвестиційних проєктів: що варто знати

Вітання! З вами Олександра Жилавюк, Керівник економічного відділу Агробізнесу Kernel. Сьогодні поговоримо на тему, яка хвилює всіх, хто вкладає свої кошти у...

Використання інгібіторів нітрифікації є більш актуальним на перспективу

Добрий день, колеги! З вами Аркадій Лунгул, Керівник науково-дослідного відділу Kernel, доктор сільськогосподарських наук. За 9 років моєї роботи в компанії наш науково-досл...