Експерт відповідає: усе про дрони-обприскувачі
Я Валерій Яковенко, співзасновник DronUA. Сьогодні я відповім на запитання, які ви надсилали експертам АгроРингу. Приємно, що тема-рекордсмен серед них – використання дронів-обприскувачів. Дійсно, ця технологія дуже на часі і цікавить багатьох, хто прагне розвивати свій агробізнес. Тож уперед – дізнаватися більше!
Дрони-обприскувачі: дорога іграшка чи необхідність? Навіщо дрон, якщо в мене є самохідний новий обприскувач?
Дрон стає необхідністю, бо дозволяє виконувати роботу з внесення ЗЗР тоді, коли причіпна чи самохідна техніка не може працювати у полі. Наприклад, після дощу, коли машини застрягають у вологому ґрунті і не можуть їхати. Дронами можна обробляти культури вночі, при менших температурах повітря та поривах вітру. Це гарантує вчасну обробку засобами захисту, від якої подекуди залежить виживання всього врожаю.
Також дрони дають змогу обробляти культури, що ростуть суцільними посівами, не створюючи технологічних колій, як при обробці самохідною технікою. Таким чином зберігається від 2 до 10% майбутнього врожаю, залежно від специфіки культури. Ще одна перевага дронів – вони можуть проводити точкову обробку вогнищ хвороби, що дозволяє попередити її розповсюдження.
Насамкінець ще один аргумент – про заощадження. Обприскування дронами знижує використання води на 95%, діючих речовин на 30% та суттєво зменшує операційні витрати на паливо та логістику – у 20 разів, порівняно з класичною технікою.
Чи зможуть дрони-обприскувачі замінити самохідні/причіпні обприскувачі?
Вже зараз дрони-обприскувачі здатні доповнити та/або замінити самохідні/причіпні обприскувачі на всіх стадіях обробки рослин ЗЗР, окрім передпосівної обробки. Найближчим часом дрони зможуть виконувати і цю операцію.
За рахунок чого злітає дрон?
Дрон злітає за рахунок обертання ґвинтів, що розміщені на роторах. Вони обертаються у протилежні сторони, зазвичай попарно. Завдяки зміні швидкості обертання пар пропелерів відносно одне одного і відбувається рух дрона у просторі: зліт, обертання, нахил тощо.
Скільки моторів має XAG XP2020 з радарами?
XAG XP2020 має 4 електродвигуни, по одному на кожен ґвинт відповідно до кількості ґвинтів. Ротори розташовані безпосередньо під ґвинтами.
Чи завітрюється система при зміні баку на дронах XAG P40\V40?
Система розпилення не завітрюється і не забивається завдяки використанню перистальтичного насосу. Він може працювати з агресивними та в’язкими рідинами, що забруднені твердими фракціями, наприклад, піском.
Що таке ультрамалооб’ємне внесення ЗЗР дронами?
Ультрамалооб’ємне обприскування (УМО) — це метод дрібнокапельного обприскування рослин концентрованим розчином препарату краплями розміром 50-100 нм з мінімальним додаванням води.
Рослина отримує таку саму кількість діючої речовини, як і при стандартному обприскуванні, але нанесення відбувається більш прицільно. Технологія ультрамалооб’ємного обприскування є найвигіднішою для внесення ЗЗР: вона дозволяє знизити використання води на 95%, витрати робочого розчину на 30% та підвищуює ступінь всмоктування речовини у кутикулу до 100%.
Завдяки невеликому розміру, краплі не скочуються з поверхні листа та рівномірно розподіляються по ширині захвату розпилювання.
Скільки гектарів може обробити дрон на одному заряді акумулятора?
За один виліт дрон може обробити близько 3 га. Більш точне значення залежить від налаштувань обприскування, рельєфу місцевості та форми поля — наприклад, якщо маршрут переривчастий чи проходить по нерівній місцевості, то дрон витратить більше часу на роботу.
Чи може дрон-обприскувач працювати без ручного керування?
Дрони-обприскувачі на 100% керовані через програмне забезпечення. Пілот створює місію на конкурентно задану площу, вносить всі координати, перешкоди, висоту польоту, норму висіву. Після завантаження місії на бортовий комп’ютер дрона техніка розпочинає роботу по команді старт. Задача оператора – слідкувати за показниками і коректністю роботи.
Поряд із цим передбачено ручний режим управління дроном. Однак він використовується вкрай рідко і лише в окремих випадках.
Щоб обприскувати дроном, потрібно мати дозвіл на роботи у повітряному просторі?
Наразі регуляторна політика для використання повітряного простору дронами-обприскувачами є максимально лояльною. Отримання дозволу необхідне в першу чергу при роботі поблизу спецоб’єктів.