• 26.11.2020

Вчені із США знайшли дієвий біологічний спосіб знищення бурякової нематоди

Рослинний патогенний шкідник нематода Heterodera schachtii вражає понад 200 різних рослин, в тому числі цукровий буряк, завдаючи значних економічних збитків АПК будь-якої країни. Тому над пошуком шляхів її знищення працюють фахівці з усього світу.

Про це пише agronom.com.ua.

Протягом останніх 50 років основним інструментом контролю шкідника в США (штат Каліфорнія) була сівозміна. Коли кількість H. schachtii в ґрунті перевищує порогове значення, аграрії за контрактом зобов’язані висівати культури, що перешкоджають розмноженню нематоди. Завдяки такій практиці відбувається скорочення популяції нематод, що сприятливо позначається на врожайності цукрових буряків у регіонах.

У недавньому дослідженні, проведеному фітопатологами з Каліфорнійського університету в Ріверсайді, досліджувався ґрунтовий гриб, який паразитує на самках і яйцях нематоди. Це — гриб Hyalorbilia aff. multiguttulata (раніше Dactylella Oviparasitica). Доведено, що він викликає тривале пригнічення популяцій цистоутворюючих нематод. Раніше інша група вчених вже виявила близькоспоріднені види грибів в Арканзасі і Каліфорнії, які знищували паразитів, включаючи соєві цистоутворюючі нематоди.

Нематоди — підступні шкідники, з якими складно боротися.
Читати

У дослідженні автори показали, що при створенні або наявності сприятливих для росту і розмноження умов, гриби здатні різко скорочувати популяції нематод за один сезон.

Фахівці виявили ідентичні або близькоспоріднені види Hyalorbilia aff. multiguttulata в 21 з 25 зразків польових ґрунтів. Що ще важливіше, харчування молодими самками бурякової нематоди H. schachtii на рослині-господарі призвело до збільшення щільності популяцій цих грибів приблизно в 10 000 разів за одне покоління нематод.

«Коли щільність популяції нематод і грибів перевищує їх порогові значення, наші дослідження показують, що збільшення буряка в сівозміні (сівба не один раз в три-чотири роки, а кожні два роки) призведе до придушення нематоди в грунті до моменту збирання врожаю», – вважає Джеймс Борнеман, автор дослідження

Як відзначають вчені, на сьогоднішній день мало відомо про гриби Hyalorbilia spp. Однак вже достовірно відомо, що їх можна розглядати в якості ефективних методів боротьби з цистоутворюючими нематодами.

Грунти, в яких відбувається придушення нематод, є наочними прикладами природної боротьби з патогенами. За результатами проведеного дослідження, вченим вдалося встановити, що основним «ключем» до перемоги над паразитом є здатність гриба знищити самку нематоди, перш ніж вона зможе відкласти сотні яєць в грунт.

Довідник шкідників

Поділитися в соцмережах

Інші Новини

Кернел сформував перший ступеневий маршрут для спільного перевезення зерна

Перший партнерський ступеневий маршрут успішно сформовано на базі онлайн-платформи Кернел Tra...

Вітаємо сільгоспвиробників України з новорічно-різдвяними святами!

Шановні партнери!

Кернел запустив перший в Україні сервіс для спільних вантажних перевезень сільгосппродукції

Transithub стане незамінним інструментом у діяльності як великих трейдерів, так і при...